A Travellerspoint blog

Mini Buenos Aires Kılavuzu - 1


View Seyahat & Argentina on acikbilet's travel map.

69buenos_air.._rl____.jpg

Buenos Aires'te geçirdiğimiz üç haftanın ardından, buraya gelmeyi düşünenler için akla gelebilecek her şeyi kapsayan bir mini rehber hazırlayalım dedik. Yazdıklarımız tecrübeyle edindiğimiz bilgilere dayandığından, İspanyolca ya da İngilizce bilenler için de kolaylık sağlayabilir.

Hangi bölgede kalmalı?
Şehirde kısa bir süre geçirmeyi düşünüyorsanız, "microcentro" adı verilen bölge ya da bu bölgeyi çevreleyen "barrio"larda kalmanızı öneririz. Çünkü Buenos Aires'te neredeyse görülecek her şey aynı alanda toplanmış durumda ve otobüs ya da metroyla ulaşım işe gidiş-geliş saatleri dışında bile kalabalıktan ötürü bezdirici olabiliyor.
Ezeiza Havaalanı'ndan şehir merkezine gitmek için, ekonomik olmasa da, en uygun yol, tahmin edeceğiniz gibi taksi. Örneğin Villa Crespo'ya, 30 dakika süren bir yolculuk sonunda (otoban bileti de dahil) 90-100 Peso arası bir ücrete gidebiliyorsunuz, bu da bugünün parasıyla 40 YTL gibi düşünülebilir. Özellikle gecenin bir yarısı geldiyseniz ve şehri de henüz hiç tanımıyorsanız tercih edebilirsiniz. (Tabii önceden şoförle fiyat konusunda anlaşmayı ihmal etmeyin!) Bizim izlediğimiz yöntem buydu, ama Havaş benzeri bir servis firması gümrük çıkışından kaldırdığı otobüslerle hizmet veriyormuş. (Manuel Tienda Leon, 13 YTL, 40 dakika.) Ayrıca 86 numaralı otobüsün de şehir merkezine götürdüğünü duyduk, araştırmaya değer.

Para?
Bu ulaşım yöntemlerinin hepsi için Peso'ya ihtiyacınız olacak. Havaalanında bavulunuzu aldığınız salondaki döviz bürosundan bir miktar döviz almalısınız. Daha sonra döviz bürolarının yerine Banco de la Nacion'u tercih etmeniz daha iyi olabilir, bunu burada yaşayan bir arkadaşımız tavsiye etti, Lonely Planet'ta da (South America on a Shoestring) aynı öneri var, göz önünde bulundurmaya değer.
Biz genelde bankamatik kullanıyor ve hesabımızdan Peso çekiyoruz, dolayısıyla havaalanı dışında döviz bürolarıyla tecrübemiz olmadı.

Nasıl bir yerde kalmalı?
Sırt çantasını kapıp gelenlerdenseniz, hostel'lerde ünivesitedeki yurt hayatına geri döneceksiniz demektir. Biz ilk bir buçuk haftamızı "kanepe sörfü" yaparak geçirdik. Buraya gelene dek evimizde konuk ettiğimiz arkadaşlar olmuştu, ama biz konuk olarak ilk deneyimi burada yaşadık. Şehirdeki gerçek hayatı görmek ve turistik yerler haricinde nerelerde neler yendiğini, insanların nerelere gittiğini öğrenmek için müthiş bir yöntem.
Bu bir buçuk haftanın sonundaysa hostel'e yerleştik. İki gün boyunca kalacak doğru düzgün bir yer aradıktan sonra "Hostelling International" adlı zincirin bir şubesinde kalmaya karar verdik: Tango Backpackers. Şu an şehir yüksek sezonda olduğundan yer bulmak zor, önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Siz becerebilirseniz, Palermo Suits'te kalın, yine aynı zincire dahil ama diğerinin biraz daha iyi versiyonu. Burası için, yıllık HI üyeliği satın aldığımızdan günlük 37 Peso gibi bir fiyat ödüyoruz, üye olmazsanız 42 Peso. Bu üyelik kartını almanız iyi olabilir, çünkü hem farklı şehirlerdeki hostellerinde hem de anlaşmalı şehirler arası otobüs firmalarında indirim sağlıyor.

Şehir içi ulaşım
Burada ulaşım, daha önce belirttiğim gibi otobüs (collectivo) ve metroyla (subte) sağlanıyor. Çoğu külüstür durumda olan ve şehrin havasını nefes alınmaz hale getiren otobüsler çok sık ve istediğiniz her noktaya gidiyor. Herhangi bir bilet ya da abonman kartı yok, tek gereken 0,90 Peso. Baştan bilmekte büyük fayda var: Burada 1 Peso kıtlığı var, elinize geçti mi gözünüz gibi bakın, çünkü makine kağıt para kabul etmiyor, duraktakiler de ne kadar güleryüzlü insanlar olursa olsunlar, asla ellerindeki 1 Peso'yu vermek istemediklerinden paranızı bozmuyorlar.

7ba_19_11_0.._rl____.jpg

Metro ulaşımı da aynı ücrete. Burada kart sistemine geçilmiş, ama en fazla 10 gidişlik kart var ve hiçbir kazanç sağlamıyor, yalnızca her seferinde para ödeyip bilet kuyruğunda beklemekle vakit kaybetmiyorsunuz. Sabah, akşam ve yapmur yağdığında (aynı İstanbul gibi burada da trafik sıkışıyor) üçüncü, dördüncü trene kendinizi zorla sıkıştırdığınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun haricinde çok kullanışlı bir sistem.

Yer yön bulma
İki ulaşım yolu dışında, buradaki geniş caddelerde yürüyerek uzun mesafeler kat edeceğinizden emin olun. Rahat ayakkabılar getirin, ayaklarınız davul gibi şişer de bilekleriniz görünmez olursa endişeye kapılmayın. Buenos Aires, Türkiye'deki şehirlerin aksine birbirini kesen çok düzgün bloklardan oluşan dümdüz bir şehir. Bloklar 100'er 100'er artıyor, caddeler şehrin bir başından öbürüne ulaşacak kadar uzun. Eğer, örneğin elinizde "Defensa 1575" gibi bir adres varsa, kısa sürede upuzun caddenin hangi tarafında olduğunu anlayacak duruma geliyorsunuz. Cadde ve sokaklar -istisnalar hariç- tek yön, dolayısıyla karşıdan karşıya geçmek çok kolay, ancak çılgın bir trafik var, o nedenle dikkati elden bırakmamalı.

Yeme-içme
Porteño'lar öncelikle İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinden geldiklerinden mutfakta bu ülkelerin etkisi çok büyük. Buraya has yiyecekler ne diye sorarsanız, pizza, makarna, chorizo (bir çeşit sucuk, ama İspanya'dakilerden daha iri, sosis boyutlarında) morsilla (kan sosisi... brrr) nehir balıkları, özellikle trucha, yani alabalık, tatlı olarak da krem karamel ve dondurma cevabını alırsınız. Ancak bunların hepsinin önüne parrilla'da yapılan asado'yu, yani mangal kömüründe pişirilen eti koymamız gerekir. Arjantin kültüründe, bizdeki ocakbaşı gibi ateş başında bir araya gelme adeti var. Ailece pazar günleri yapıyorlarmış bu seremoniyi, ama hafta içinde de restoranlarda masada neredeyse koca bir danayı bitirmek üzere toplanıyorlar. Köfte yapmak, eti baharatlarla terbiye etmek gibi bir anlayış yok, katıksız et, kömür ateşi ve kırmızı şarap.

47buenos_air.._rl____.jpg

Bizdeki esnaf lokantalarına benzer parrilla'cıları göreceksiniz sokaklarda. Döküntü yerler gibi görünebilir gözünüze, ama oralara girin. Kitap gibi kalın menüleri oluyor genelde, seçmek çok zor. Başlangıç için, "lomo"nun etin en iyi kısmı olduğunu bilmenizde fayda var. Yanında genelde patates ya da balkabağı püresi geliyor. Bir de menülerde "minutas" denen bir bölüm var, burada kolay hazırlanan ve hemen servis edilen yiyecekler yer alıyor, mesela "milonesa", yani bizde bilinen adıyla şnitzel. Tatlı olaraksa bu tür restoranların olmazsa olmazı "flam", yani krem karamel.
Kahve burada her yerde çok lezzetli. Canınız kahve ve yanında tatlı bir şeyler çekiyorsa, her köşe başında rastlamanız mümkün olan Havanna'ya gidip "alfajor" eşliğinde bir "cafe cortado" için. Alfajor, bizdeki Halley benzeri bir tatlı. Arjantin'in çikolatası diyebileceğimiz "dulche de leche"li olanından tadın mutlaka!

Devamı pek yakında...

Deniz Koç

Posted by acikbilet 18:15 Archived in Argentina Tagged tips_and_tricks

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Biz bile hiç lisan bilmediğimiz halde mini klavuz sayesinde zorlanmadan şehri dolaşabileceğimize inanıyorum.Dünya haritasından (3 büyük parçayı birleşitidim)takibe başladık.Ancak seyahatinizi böyle detayli,fotoğraflı,akıcı ve güzel anlatırsanız,izleyenler kendilerini sizin yanınızda seyahatteymiş gibi hissederde seyahatlerinden vazgeçerlermi? Ben zannetmiyorum,aksine daha çok heveslendirecek diye düşünüyorum.Bahsettiğiniz lokantaların ızgarasında pişirilen o etleri kim yemez istemezki.Merakla ve zevkle sizi izlemek birincil uğraşımız şimdi.

by mine ihsan

Asado yediniz mi hiç? Hep merak etmişimdir, bu etiyle meşhur yerde etin tadı bizim bildiğimizden çok farklı mı diye...
Rehbercik çok iyi olmuş bu arada...
Takipteyim:))

by alkim

selammm, biz de dun donduk -1 dereceden :) katıksız et kömür atesi ve kırmızı sarap cok guzel bir kombin olmus :)

by patakurt

Barış,
Rakı var mı rakı?
Öpüldünüz
atilla

by atilla

Barış,
Rakı var mı rakı?
Öpüldünüz
atilla

by atilla

Bayram tatili rehavetinden kurtulup ağız tadıyla sizi izlemeye devam ediyorum.Keyifle.Çok sevgiler

by nesros

Yo, Evliya Celebi........... biz de seni "little boy"'lar la birlikte dortgozle bekliyoruz. (Mine onun nedemek oldugunu iyi bilir) Herhalde bu onumuzdeki yaz'dan once burada olacaksin demek ki, degil mi??

by HEPSEN USA

Sevgili Alkim ve Petek, asadoyu merak etmissiniz, parilla'da yapilan her turlu ete bu isim veriliyor. Evet, burada etin tadi cok farkli, boylesini yemedik diyebilirim. Ama ikimiz de o kadar duskun olmadigimizdan mecbur kalmadikca yemiyoruz, sebze yemeklerine hasret kaldik, orada yemeklerin tadini cikarin, Ciya'ya gidin benim icin!

by Deniz Koc

Sizlerin notlari ve yorumlari sayesinde bizde seyahat planimizi cok daha detayli ve dogru yapiyoruz..Ellerinize saglik....

by ayferonur

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login