A Travellerspoint blog

Mini Buenos Aires Kılavuzu - 2


View Seyahat & Argentina on acikbilet's travel map.

Güvenlik

79buenos_air.._rl____.jpg

Şehre adım attığımızdan bu yana, arkadaşlarımız, hatta sokakta rastladığımız insanlar dahil, herkes tarafından dikkatli olmamız konusunda uyarılıyoruz. İlk günler makineler görünecek diye fotoğraf çekmeye bile ürker olmuştuk. Evlere girişte bazen iki ya da üç kilitli kapıyı aşmak gerekiyor, apartman kapılarını otomatla değil aşağı inerek kendileri açıyorlar. Ciddi bir güvenlik paranoyası olduğu kesin. Turistleri, hangi mahallelere gün ışığında gidilmesi, hangilerineyse hiç gidilmemesi konusunda bilgilendiren görevliler var. Ancak bir süre geçince, aslında buranın İstanbul'dan ya da dünyadaki herhangi başka bir büyük şehirden çok da farklı olmadığını anlıyorsunuz. Kapkaca karşı çantanızı kollayın yeter. Bir de yabancı olduğunuzu çok belli etmemeye çalışsanız iyi olur, örneğin rehber kitabınızı sokak ortasında açıp plan yapmaya çalışmayın ya da şehir haritasını incelemeyin. Dikkat çekmemek her zaman iyidir, olası hedef haline gelmemek için...

Şehirde büyük bir "soylulaştırma" (gentrification) projesi var. Gecekondu mahallelerini ya da fakir semtleri boşaltıp ya yeni binalar dikiyorlar (bizdeki Başıbüyük, Sulukule ya da Tarlabaşı gibi) ya da sanatsal bir makyajla güzelleştirip turizme açıyorlar. (Geçenlerde bu semtlerden birine gittik, Barrajas. Ölü bir şehirden farklı değildi, çünkü mozaik ve renkli boyalarla süslenmiş evlerde hayat yoktu. Birkaç sene sonra La Boca gibi şehrin en turistik yerlerinden biri haline geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.) Diğer yandan, zenginlerin evlerine hırsızlık yapmak için giren, ama sonucunda panikten ya da zaten eve kafası iyi bir şekilde girmiş olduğundan ev sakinlerini öldüren gençler var. Bu konu medyada sanki bu insanlar evlere nedensizce cinayet işlemek için giriyormuş gibi yansıtılıyormuş, bu sayede büyük bir korkunun pompalandığını öğrendik tanıdıklarımızdan. 15-16 yaşlarındaki varoş gençlerinden korkar olmuş Buenos Aires'in nezih sakinleri.

Kültürel ortam
Buenos Aires çok canlı, geç saatlere kadar yaşayan bir şehir. Örneğin kulüplerde tango gösterilerinin başlama saati hafta içi bile 24:30. Böyle olunca yemek de çok geç yeniyor, geldiğimizden bu yana bu öğünü gece yarısından önce yiyemedik. Tangoyu yalnızca dans olarak düşünmeyin, tangoların seyirciler tarafından enstrüman eşliğinde seslendirildiği mekanlar da var. Bu mekanlarda profesyonel şarkıcılar sahne almıyor, seyirciler şarkı söylemek üzere orada bulunuyorlar. Biz bir gece böyle bir yerde yemek yemeye gittik (Tolga arkadaşımıza buradan selam ederiz), garson gelip bize söyleyeceğimiz şarkıları sordu gitariste iletmek için. Biz yalnızca izledik, çünkü sahneye çıkanlar hem üstlerindeki kıyafetlerle hem de sesleriyle gerçekten iyiydiler (karaoke gibi bir durum yoktu yani!). Bir de sokak çalgıcıları ve şarkıcıları var tabii, daha çok San Telmo mahallesinde karşınıza çıkacaklar ve bir kısmı çok hoşunuza gidecek.

84buenos_air.._rl____.jpg
77buenos_air.._rl____.jpg

Burada her köşebaşında bir kitapçı görmek mümkün. Kaldığımız sürece iki gazeteci arkadaşımız oldu, onlara kitap okunup okunmadığını sorduk. Muhalif bir gazetede çalışan ve yayımlanmış iki romanı bulunan Mariana, portenoların ciddi okur yazarlar olduklarını söyledi, yeni yayınları takip ediyor ve okuyorlarmış. Serbest çalışarak dergilere yazı yazan Marcela ise genelleme yapmaktan kaçındı, ama kitapların (best-seller olmadıkça) 2500-3500 arası basıldığını bildiğini söyledi, ona göre o kadar da fazla okunmuyor. Yine de, İstanbul'da olduğundan daha fazla kitap, gazete okunduğunu yalnızca etrafınıza bakarak bile söyleyebilirsiniz. Borges, tıpkı tango gibi, Buenos Aires ile özdeşleştirilen isimlerden biri. Şehri tanıtan broşürlerde, sokak isimlerinde, her köşede onun (ama yazar olarak yalnızca onun) adını görmeniz mümkün. Burada en çok okunduğunu gördüğümüz iki gazete, "La Nación" ve "Clarin". İlki, hükümetle her zaman aynı çizgide olmayan, ama muhafazakar bir gazete; kurucusu da politikacı, şair, yazar, "İlahi Komedya"nın çevirmeni ve günümüzde her şehirde mutlaka adına bir cadde bulunan Bartolomé Mitre. İkincisiyse, anladığımız kadarıyla bizdeki "Radikal"e benzeyen, daha genç, daha nabza göre şerbet veren bir günlük gazete. Gazete bayilerinde Clarin'in yayımladığı kitapları da bulabiliyorsunuz. Burada bir kısmı bizim ilgimizi özellikle çekti, çünkü klasikleri karşılıklı sayfalarda İspanyolca-İngilizce dillerinde yayımlıyor. Özellikle editoryal açıdan pek iyi olmasalar da, dil öğrenirken faydalı oluyor.

07buenos_air.._rl____.jpg

Dünyanın belli başlı büyük şehirlerinde olduğu gibi, Buenos Aires'te de herkese hitap edebilecek bir şeyler bulmak mümkün. Bu şehirle ilgili daha yazacak çok fazla şey var, internet üzerinden yayınladığımız için de zaman içinde eklemelerle geliştirmeye açık, dönüp eksikleri tamamlayabiliriz. Her türlü soruya da açığız tabii ki.

Deniz Koç

Posted by acikbilet 18:55 Archived in Argentina Tagged tips_and_tricks

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login