A Travellerspoint blog

Ateş Toprakları'na Geçiş

Tierra del Fuego


View Seyahat & Argentina on acikbilet's travel map.

Gece 03'te, Ushuaia'ya gitmek üzere El Calafate'den ayrıldık. İlk bindiğimiz otobüs, bizi Rio Gallegos'a getirdi, 3-4 saat süren bu yolculuğun ardından aktarma yaparak Ushuaia otobüsüne bindik. Bu otobüsün camını kaplayan demir kafesten, doğa koşullarının ne denli zorlu olacağını anlamalıydık. Patagonya bozkırlarında ilerlerken, hiçbir şeye çarpıp yavaşlama imkanı bulamayan rüzgar bütün hızıyla otobüse çarpıyor, bizi bir sağa bir sola savuruyordu. Söylenenlere bakılırsa rüzgar öyle kuvvetliymiş ki, arabanızın kapısını açtığınızda yerinden söküp çıkarabiliyormuş.

Yola çıktıktan bir süre sonra, Monte Aymond kapısına ulaştık. Ushuaia'ya otobüsle gitmek için tek yol, Şili'den geçerek Macellan Boğazı'nı aşmak ve Arjantin'in Tierra del Fuego, yani Ateş Toprakları bölümüne ulaşmak. Buraya bu ismin verilmesinin nedeni, İspanya'dan 20 Eylül 1520'de yelken açan Portekizli Ferdinand Magellan ve eşliğindekilerin, okyanustan karanın içine ilerleyen bu geçişin öbür tarafta açık denize açıldığını keşfetmeleri ve tepelerde yerlilerin yaktığı ateşlerden çıkan dumanları görmeleri. Rivayete göre Magellan önce Duman Toprakları adını vermiş, ama başka bir çokbilmiş çıkıp (sanırım kraldı) ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyerek değiştirmiş.

Arjantin'den çıkmadan evvel çantamızda meyve-sebze, et mamülü, bitki, tohum gibi nesneler bulunmaması konusunda uyarıldık. Bu nedenle Arjantin'den çıkış damgasını vurdurduktan sonra ilk işimiz, yanımızdaki elma, armut ve muzu etrafımızdakilerle paylaşarak yemek oldu. Arjantin'e gelişimizden buu yana, ülkeye dört defa giriş yapmış bulunuyoruz. Uruguay, Brezilya ve Şili'ye giriş yaptığımızdan, pasaportlarımızdaki bomboş sayfalar hızla tükenmeye başladı.

7el_calafat..____JPG.jpg
el_calafat..____JPG.jpg

Sınırı geçtikten yaklaşık 50 km sonra Estrecho de Magellanes, yani Macellan Boğazı'na ulaştık. Buradaki rüzgar inanılmaz bir hızdaydı. Mar Argentino'nun boğaza dolan turkuvaz renkli suları kabarmış, yeryüzüne inen bulutlarla neredeyse birleşmişti. Arkamızdaki bozkıra vuran devasa bulut gölgeleri devamlı yer değiştiriyordu. Şoförlerin yüzünde, bize olağanüstü gelen bu durum karşısında bir şaşkınlık belirtisi yoktu. Dalgaların arasında bir anda beliren kırmızı feribot süratle kumsala yaklaşmaya başladı. Suyun içinden eğimli bir biçimde yükselen betona dayanarak birkaç araba indirdi, sonra akıntıya kapılarak geri döndü ve tekrar gelerek kalan bir arabayla bir otobüsü de karaya çıkararak dalgaların içinde döne döne uzaklaştı.

el_calafat..inikler.jpg

Sanırım şaşkınlık belirtisi göremememizin nedeni, burada bu tip doğa olaylarının sık sık yaşanıyor olması. Çünkü ancak 8 saat kadar bekledikten sonra rüzgar ve dalgalar kavgayı bırakıp geçmemize izin verdiler. Yalnızca 15 dakika sonra Ateş Toprakları'na ayak basmıştık. Birkaç saat içinde yeniden Arjantin'e giriş yapmış, Ushuaia yolunda ilerliyorduk. Akşam 21:00'de varacağımızı düşünürken, dünyanın en dibindeki bu şehre gece 04:00'te, karlı dağ zirveleri manzarası eşliğinde ulaşmıştık.

Deniz Koç

Posted by acikbilet 06:53 Archived in Argentina Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login