A Travellerspoint blog

Rio de Janeiro

Fotojenik Bir Şehir

rain 24 °C
View Seyahat & Brazil on acikbilet's travel map.

Kamyon trafiği yoğun şehirlerarası yolu şoförlerin atik sollamalarıyla geçerek sabah hava aydınlanırken Rio'ya ulaştık. Otobüs terminali, yani rodoviaria'dan dışarı burnumuzu çıkarmamızla kesif bir sidik kokusu her yanı sardı. Hava fazlasıyla rutubetliydi, etrafımızdaki insanlar taksilerine binmemiz için ısrar ediyordu. Neyse ki daralmış halimizi gören bir adam bize Copacabana otobüsünün durduğu yeri işaret etti ve 50 real yerine 2,30 real gibi bir fiyat ödeyerek hostele ulaştık.

1rio_de_jan.._rl____.jpg
Santa Teresa'dan şehrin görünümü

Copacabana plajının iki sokak üstünde yer alan hostelin civarında da bu kokudan kurtulamayacağımızı anladık, çünkü ıslak Rio sokakları evsizlerle doluydu. İlk işimiz plaja gidip bakmak oldu, ama hava kapalıydı ve karnımız açtı, o yüzden her köşe başında rastlayabileceğiniz "suco"culardan, yani meyve suyu satan büfelerden birine girip "vitamina mista com banana e aveia" söyledik. Muz, süt ve yulafı blenderdan geçirdiğinizde elde edeceğiniz bu boza kıvamındaki içecek insanı doyurmaya yetiyor. Öğleden sonra tekrar gittiğimizde, kilometrelerce uzanan plajın ana baba günü olduğunu gördük ve oturacak bir yer aramak için yürürken etrafımızdaki canlılığı ve kıyıyı döven dev dalgalarla oynaşan insanları seyretmekten denize girme sevdasını bir kenara bıraktık. Bu arada kısa süre içinde güneşli hava dönüp yerini bulutlara ve yağmura bıraktı. Şansımızın da beraberinde döndüğünden henüz haberimiz yoktu, çünkü görüp göreceğimiz tek güneşli gün işte buydu.

Sorun şu ki, Rio de Janeiro'da dolaşmak için güneşe ihtiyacınız var. Kapalı mekanlara; müzelere, cafelere gidebilirsiniz tabii, ama şehirde görülecek yerlerin önemli bir kısmı tepelerin üstünde. Bulutlar üstlerine çökünce ne aşağıdan Pão de Açúcar'ın tepesini ne de meşhur İsa heykelini görmek mümkün oluyor, aynı şekilde yukarıdan da şehir manzarasının güzelliğini seyretmenin imkanı yok. Böylece Rio'da bir hafta boyunca yağmurun dinmesini, daha doğrusu bulutların açılmasını bekledik, ama olmadı.

21rio_de_jan.._rl____.jpg

Eğer Adriana ve arkadaşları olmasaydı bu kötü havada sokaklarında kendimizi tıpkı Tanrı Kent (Cidade de Deus) filminin setindeymişiz gibi bir türlü güvende hissedemediğimiz, nasıl bir şehir olduğunu kavrayamadığımız Rio'dan hiç keyif almazdık. Yine couchsurfing sayesinde evinde kalmak için istekte bulunduğumuz Adriana, bize şu ana kadar kaldığımız en rahat ortamlardan birini sundu, odamızda kendimize ait banyomuz bile vardı. Aslında daha önce dairede yaşayan adamın banyo takıntısı varmış ve evdeki her köşeyi -duş teknesiyle, tuvaletiyle- banyoyla donatmış. İki odalı evde dört banyo vardı, dolayısıyla yine couchsurfing'den misafir olarak bizimle aynı zamanda gelen Giuliano da dahil olmak üzere evdeki kimse sıkıştığında zorluk çekmedi.

adrianalarla.jpg
Adriana ve arkadaşlarının vücutlarındaki muhteşem dövmelere dikkat çekmek isterim.

Günlerimizi Museu Histórico Nacional'de, Santa Teresa mahallesinde, Adriana'ların Copacabana yerine daha "nezih" olduğu için tercih ettiği Ipanema plajında (ne yazık ki her sınıftan insanın bir arada olmasıyla daha çok hoşumuza giden Copacabana plajına bir daha gitmeye fırsat bulamadık, Ipanema sadece beyaz orta ve üst sınıfın muhafazakar denecek kadar kapalı bikinileriyle güneşlendiği yavan bir yer), botanik parkında ve sokaklarda yürüyerek geçirdik. Milli tarih müzesi, Brezilya'da Portekizliler gelmeden evvel yaşayan ve katledildikten sonra hala sayıca çok daha az da olsa ülkede yaşayan yerlilerin kullandığı giysi ve aletlerden kolonyal döneme ait resim, silah, at arabası gibi nesnelere ve cumhuriyet dönemini anlatan belgelere kadar değişik galerileriyle çeşitli dönemleri izleyebileceğiniz iyi bir müze. Santa Teresa ise tramvayla ulaştığınız ve genelde sanatla uğraşanların mekan olarak benimsediği bir mahalle. Sanıyorum şehrin tepesinde olup da favela olmayan tek mahalle bu.

rio_de_jan.._rl____.jpg
Favelayla kaplı tepelerden biri.

Favela, bizdeki gecekonduya benzer bir terim, ama genelde yoksulluktan ziyade uyuşturucu ticareti ve suç unsurlarıyla birlikte anılıyor. Özellikle Rio favelalarıyla meşhur ve Adriana'dan öğrendiğimize göre yalnızca o favelada yaşayanlar içeri rahatça girebiliyor, başka favelalardan ya da dışarıdan giren biri olursa başına ciddi bir dert aldı demek. Bizim orada kaldığımız hafta iki favela arasında çatışma oldu, Adriana'nın bir arkadaşı bu iki favelaya yakın bir evde oturuyormuş ve gece silah seslerinden uyuyamamış. Polis de uyuşturucu ticaretine ortak olduğundan senelerdir bu böyle devam edip gidiyormuş. Eğer Rio'ya gidecek olursanız, bazı turizm acentelerinin favela turları düzenlediğini göreceksiniz. Bize grup halinde dolaşıp etraftaki evleri, insanları inceleme düşüncesi hiç hoş gelmedi, hayvanat bahçesi gezmek gibi bir durum neredeyse (ki onu da hiç sevmiyoruz).

Rio denince faveladan başka akla gelen şeylerden biri de -tabii ki- karnaval! Brezilya'ya gelinceye kadar karnaval zamanında Rio'da olacağımız gibi bir yanılgıya kapılmıştık, ama öğrendik ki şubatın son haftasıymış. Olsun, yine de karnaval provalarını izleme şansımız vardı. Adriana bizi sambadrom'a götürdü ve kısıtlı bir görüş alanımız olsa da coşkuyu bir parça hissedebildik. Ayrıca şunu öğrendik ki, karnavalın hası Rio'daki değil, Salvador'dakiymiş, Riolular karnaval zamanı oraya gidermiş.

riyu_minikler.jpg
Sambadrom'da karnaval provaları.

Bir hafta sonunda hala gidemediğimiz yerler olsa da Salvador'a doğru yola devam etmeye ve dönüşte yine Rio'ya uğrayarak şansımızı denemeye karar vererek otobüs biletimizi aldık. Bu yolculuk şimdiye kadarki en uzun otobüs yolculuğumuz olacaktı: 27 saat!

Deniz Koç

Posted by acikbilet 20:12 Archived in Brazil Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

O YULAFLI İÇECEĞİN TARİFİNİ Bİ GÜZEL VERSENİZ DE BİZDE DENESEK CANIM ÇEKTİ VALLA.

by seldatosya

Ürkütücü pek çok hikaye dinlemiş olsam da görmeyi çok istediğim bir ülke...Bir çırpıda okudum yazdıklarınızı. Elinize sağlık.
Sevgiler, kelebekler:))

by alkim

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login