A Travellerspoint blog

Recife

"Roberto; bize iki şezlong, bir de büyük bira"

sunny 33 °C
View Seyahat & Brazil on acikbilet's travel map.

Kuzeydoğudaki eyaletlerden Pernambuco'nun başkenti Recife'de ("Hesifi" okuyunuz) otobüsten inince hemen kalacak bir yer aramaya başladık. İlanlara bakarak sahile yakın küçük bir hosteli gözümüze kestirdikten sonra çantalarımızı sırtlanıp yola koyulduk. Otobüs terminali, merkeze havaalanından bile daha uzakta olduğu için şehre varmamız 1-1.5 saati buldu, çantaları bıraktıktan sonra soluğu kumsalda aldık.

recife_04_02_09_d__4_.jpg

Salvador'dan yanımızda getirdiğimiz berrak deniz bulma umutlarımız, okyanusun dalgalı ve bulanık suları ile son bulsa da, Recife sahilinin çok güzel olduğunu belirtmek gerekli. Kilometrelerce devam eden kumsalın kimi yerinde in cin top oynuyor, kimi yerlerineyse şezlonglar, şemsiyeler konmuş, insanlar keyif yapıyor. Bir süre deniz kıyısında yürüdükten sonra denize girmeden kıyıda oturup okyanusa karşı bir şeyler içmeye karar verince, en yakındaki şezlonglara çöküp bira ısmarladık. Şezlongları kiralayan Roberto, köpükten bir kolinin içine 4 şişe bira atıp üstünü buzlu suyla doldurarak bir açacakla birlikte getirip "içtiğinizi için, kalkarken ödersiniz" deyince Brezilya'daki bira içme bilincine bir kere daha saygı duydum.

recife_04_.._d__18_.jpg

Diğer şehirlerle kıyaslanınca Recife'nin tarihinin daha renkli olduğu söylenebilir. 16. yüzyılda şeker üretimiyle zenginleşen şehir, Brezilya şekerinin o dönemde Avrupa'daki ana dağıtıcı Hollanda'nın, ayağının eski kıtadaki karışıklıklardan biri neticesinde Brezilya'dan kesilmesine karşılık olarak Brezilya'da kendinin bir koloni oluşturma istemesi sonucu bir süre Hollanda hükümranlığı altında kalmış. Aslında Hollandalılar Recife ile birlikte Salvador'u da almak istiyorlarmış, ama Portekizlilere karşı saldırıları sadece Recife'de başarılı olmuş. 1630'da başlayıp 24 yıl süren yönetimleri şehir halkının eski sömürgecileri geri isteyip başkaldırmaları sonucu son bulmuş, ama hala o dönemden kalan bir iki yapıyı görmek mümkün.

recife_05_.._b__11_.jpg
Olinda'dan Recife

Büyük kısmı okyanusa açılan kanalların üzerine inşa edilmiş olduğu için Brezilya'nın Venedik'i olarak lanse edilen şehirde -buradaki kanalların Venedik'tekilerle hiçbir alakası yok aslında- çok da fazla görülecek bir yer yok. Ayrı bir şehir olsa da, Recife'nin bir semti haline gelmiş olan Olinda ise, Salvador kadar olmasa da kolonyal dönemden kalan yapıları ve manzarası ile sevimli bir yer. Ayrıca Olinda, karnavalda devasa kuklalar kullanması açısından da Brezilya'da ayrı bir özelliğe sahip. Hissedilen (yani bizim hissettiğimiz) sıcaklık güneş altında 50 derece olduğu için Olinda'yı iki kese bir sabun gezip Belo Horizonte'ye bilet aldıktan sonra kendimizi yine Roberto'nun buz gibi biralarına bırakıp güneşi kumsalda batırdık.

recife_05_.._b__30_.jpg
Karnavalda kullanılan kuklalardan biri

Kaldığımız hostelin ortak alanı çok küçük olduğu için ister istemez bir sürü insanla tanıştık. Birleşik Devletler'in Georgia eyaletinden olan Vaden, Delta Havayolları'nda hostes olarak çalışıyormuş. Karşısındakiyle ilgili hiçbir şey merak etmeyip sadece kendi yaptıklarından bahseden değişik bir tip. Bizimle birlikte Olinda'yı gezmeye gelmesine rağmen ismimizi ancak dönüş yolunda sorması ile ilginç karakterler listemizde yerini aldı. Tanıştığımız bir diğer kişi de aslen Sao Paulo'lu olup, kısa bir tatil yapmak üzere Recife'de bulunan 55 yaşlarındaki mühendis Diego idi. Kahvaltı sofrasında sohbet ederken adamın ağzından iki lafın arasında "inşallah, elhamdülillah" çıkınca Türkiye'den geldiğimiz için bize yakınlık göstermeye çalıştığını düşündük. Sohbet ilerleyince anladık ki Diego 25-30 yıl önce "doğru yol"u görüp, hak dinini seçmiş ve müslüman olmuş. Gurbet ellerde beni Cuma namazına davet etme inceliğini gösteren güleryüzlü, tatlı sözlü Hacı Diego'yu burada anmadan geçmek istemedim.

Son gün kahvaltıdan sonra çantaları toplayıp uçağın kalkışına kadar olan 3-4 saati hostelde bilgisayar başında geçirmeye karar vermiştik. Hostelin sahibi önce orada vakit geçirmemizde sakınca olmadığını belirtmişken sonra ufaktan "aslında bir bu tür durumlarda yarım gün ücreti alıyoruz, hostelin kuralları içinde de bu yer alıyor, başkalarından aldık, sizden almazsak hak geçer" diye kıvranmaya başladı. Kuralların sadece Portekizce olarak duvara asılmış olduğunu, İngilizcesinin olmadığını söyleyip, "hak hukuk" gibi asil nedenleri öne sürmesine rağmen asıl derdinin para olduğunu kibar bir şekilde yüzüne vurunca adam, verdiğimiz geribildirimler için teşekkür ederek bizden bir şey talep etmediğini söyledi. Hasbinallah diyerek havaalanının yolunu tuttuk...

DSCN6413.jpg
Uçaktan Recife

Barış Pala

Posted by acikbilet 20:35 Archived in Brazil Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

siz Brezilya'daki bira içme bilincine bende size saygı duyuyorum :)))

by seldatosya

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login