A Travellerspoint blog

Yeniden Lima'da

Peru'ya veda

sunny 24 °C
View Seyahat & Colombia & Peru - Bolivia on acikbilet's travel map.

Virajlı Cuzco-Lima yolunu Tepsa şirketinin müşteri memnuniyetine aşırı önem vermesi sayesinde yumuşak dönüşlerle, ama 20 saatte aştık. Deniz seviyesine döndüğümüz için hafiflemiştik. Çantalarımızdaki içinde şampuan, krem gibi sıvı bulunan kaplar da, yükseldikçe şişip patlıyorken, bu sefer basıncın etkisiyle büzüşerek yamuk yumuk bir hale gelmişti.

Peru'ya gelmiş, ama hala “ceviche” yememiştik. İlk gün, o kadar acıkmamış olsak da, erken gitmemiz tembihlendiğinden, saat yarımda Punto Azul'ün kapısında sıraya girdik. Önümüzde 15-20 kişi vardı, yarım saat kadar bekledikten sonra boşalan bir masaya geçtik. Deniz ürünleri ve balıktan yapılmış “ceviche” ile “tacu tacu” adlı bir yemekte karar kıldık. “Ceviche”, Peru mutfağına özgü bir tabak. Deniz ürünleri ve balığın misket limonuyla ateş olmadan pişirilmesiyle hazırlanıyor ve yanında kırmızı soğan ve kavrulmuş dev mısır taneleriyle servis ediliyor. Tacu tacu ise anladığımız kadarıyla yine deniz ürünleri ya da balıkla yapılan bir tür pilav. Daha önce Buenos Aires'teki Peru lokantasında denediğimiz “ceviche”den özellikle Barış'ın fazla bir beklentisi yoktu, ama insanların Punto Azul'ün önünde sıraya girmelerinin bir nedeni varmış! Şu ana dek yediğimiz en lezzetli yiyecekler sorulacak olursa, Punto Azul'deki “ceviche”yi listenin başına yerleştiririz.

Ceviche_-_hammmm.jpg
"Ceviche! Hammm!"

Peru'nun içlerine ilerleyip Bolivya'ya geçtiğimiz, sonra tekrar geri döndüğümüz seyahatte, Barış'ın giderek büyüyen sakalları etrafındaki nesneleri de tehdit eder hale geldi. Ancak sözünün daha iyi dinlendiği ve benden daha çok “hörmet” gördüğü kesin. Sokakta bütün uyuşturucu satıcıları Barış'a yanaşıyor.

A_aa__Poto.._ka__k_.jpg
Potosi'den aldığımız kaşık değil mi bu!

Peruluların “milli gurur” kaynağı Inca Cola, ülkenin her yerinde en çok tüketilen gazlı içecek. En büyük icatları olarak gördükleri bu içeceği üreten şirket The Coca Cola Company tarafından satın alınmış olsa da, bu fikre olan sadakatlerini yitirmemişler. Kolombiya uçuşumuzdan evvel havaalanında biz de son bir Inca Cola içerek Peru'yla vedalaşmayı uygun bulduk.

Inca_Cola.jpg
Inca Kola

Deniz Koç

Posted by acikbilet 15:09 Archived in Peru Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

şok şok şokk nedir bu sakalların durumu kardeşim :)

by patakurt

Ben bu kola işini anlamadım. Neden sarı bu .Ayçiceği yağı gibi.

by seldatosya

sakala metal takmak oraların modası olsa gerek :)))

by seldatosya

insan ceviche zaman bir baska geciyor tabii.

abi aldigim duyumlara gore oyle sakalla abede'ye girmeye calisinca pasaportu o catal gibi sakalina takiyorlarmis, aman dikkat.

olmadi su iki modelden birini denersin:
1- http://www.tache-off.co.uk/2007/images/NO/moustache5.jpg
2- http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2009/03/09/article-1160736-03CD6F99000005DC-764_224x375.jpg

by ei

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login