A Travellerspoint blog

Medellin'den Cartagena'ya

İlk defa Karayipler...

sunny 32 °C
View Seyahat & Colombia on acikbilet's travel map.

Kolombiyalı otobüs şoförlerinin güzide bir temsilcisi olan kaptanımız, düz ya da virajlı yol ayrımı yapmadan gazı kökleyerek aracı uçurduğu için olsa gerek, saat 7'de varmamız gereken Medellin'e henüz kargalar uyanmadan, sabah 5 sularında vardık. Buraya kalmak için değil, gün içinde ülkenin ikinci büyük şehrini gezerek Bogota'dan Cartagena'ya olan uzun yolu bölmek ve akşam yine otobüse binip Karayip kıyısına varmak için geldiğimizden ortalık aydınlanıncaya kadar terminalde vakit geçirip şehrin gurur kaynağı metroya binip şehir merkezine gittik.

Uyuşturucu kartellerinin güçlü olduğu günlerde Pablo Escobar'ın başını çektiği Medellin karteline evsahipliği yapan şehir son on beş yılda sadece Kolombiya'nın değil, Güney Amerika'nın en güvenli şehirlerinden biri haline gelmiş. İşporta tezgahlarının kurulmaya başlandığı, kiliselerdeki sabah ayinlerinden dağılan kalabalığın doldurduğu sokaklarda kahvaltı edecek bir yer ararken haritaya baktığımızı gören 55-60 yaşlarındaki bir Paisa*, o anda kendini bizim gönüllü rehberimiz ilan ederek önümüze düştü ve bizi Sütiş muadili bir restauranta götürdü. Kahvaltı esnasında gelinlik tasarımcısı olduğunu öğrendiğimiz Alvaro, yardımseverlik ve sıcakkanlılıkta o güne kadar görmediğimiz bir sayfa açıp tanışmamızın üzerinden yarım saat geçmeden bizi bir hafta sonraki kutsal hafta tatilinde ailesi ile birlikte gideceği kır evine davet etti. Kahvaltı sonrası katedrali ve etrafını gezdiren Alvaro ile genişce bir şehir turu yapıp Botero'nun heykellerin sergilendiği meydana geldiğimizde saat dokuz buçuğu geçmişti. Bizimle olan muhabbeti nedeni ile işine bir saat geciken Alvaro'nun “öğle yemeği için buluşalım, botanik parkına gidelim” teklifine çok yorgun ve uykusuz olduğumuz için “gelebilirsek seni telefonla ararız” dedik ve Medellin'in bu alışılmadık misafirpeveriyle vedalaştık.

1medellin_3..9_b__3_.jpg
Botero'nun bir heykeli

Hızla girilen virajların sarsıntısından geceyi neredeyse uykusuz geçirdiğimiz ve insan bedeninin kabul edemeyeceği bir saatte güne başlamak zorunda bırakıldığımız için Medellin'deki dar zamanı merkez dışında çıkmadan, kafelerde meyve suyu içip restaurantlarda yemek yiyerek heba ettikten sonra, akşam kendimizi şoför kılığındaki başka bir canavarın insafına bıraktık ve ertesi sabah neyse ki tek parça halinde Cartagena'ya ulaştık. Medellin'de ısınmaya başlayan hava sahilde gemi azıya alıp sabahın erken saatlerinde bile otuz dereceyi zorluyordu. Buzhane misali soğutulan otobüste donmamak için üst üste giydiğimiz kalın giysileri çıkarıp çantaya koyana kadar dolaptan çıkmış şişe misali terlemiş ve sıcakla ilk imtihanımı vermiştim.

1caratagena..9_b__5_.jpg
Surların üzerinden Cartagena

Kuzeyden güneye inen İspanyolların Santa Marta'nın ardından Güney Amerika'da kurdukları ikinci şehir olan Cartagena, korsan saldırılarına karşı inşa edilen duvarların içinde kalan kolonyal binaları, dar sokakları ve küçük parkları ile mecazi anlamda da sıcak bir şehir. Salvador de Bahia ve Cuzco'yu gördükten sonra mimari açıdan Cartagena'dan Kolombiyalıların beklediği kadar etkilenmemiş olsak da, geçirdiğimiz iki günde şehrin sakin havası hoşumuza gitti. Bogota'ya göre daha koyu tenli olan Cartagenalıların neşesi, güleryüzlülüğü, para için de olsa parklarda yalınayak çılgınca dans edişleri bize “sahil”de olduğumuzu hissettirdi.

Her tarafı ayrı oynayan sokak dansçıları

Sıcağın da etkisiyle ne yeni şehir olan Bocagrande'ye ne de Islas Del Rosario'ya gittik ve iki günü de surların arasındaki gölgeli sokaklarda dolaşarak geçirdik. Ülkenin yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen şehri olduğu için genelde gringolara hitap eden restaurantlarla dolu eski şehirde, yerel bir lokanta bulup Karayip nimetlerinin tadına bakamadığımız için balık ziyafeti çekme ümidiyle dolu olarak Santa Marta'ya doğru yolumuza devam ettik.

  • Kolombiya'da Medellin yöresinden olanlara Paisa deniliyor.

Barış Pala

Posted by acikbilet 21:05 Archived in Colombia Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login