A Travellerspoint blog

Bogotá'ya Dönüş

Bucaramanga, Tunja, Villa de Leyva ve Pacho üzerinden Bogotá

all seasons in one day 25 °C
View Seyahat & Colombia on acikbilet's travel map.

Venezuela'ya gidemeyeceğimiz anlaşılınca, kalan vakti San Andres'te denize girip keyif yaparak harcamayı düşündük, ancak adaya tek ulaşım yolu uçaktı ve biletlerin fiyatı nedeniyle bu plan da suya yatınca, mümkün olduğunca kısa otobüs yolculukları yaparak Bogotá'ya dönmeye karar verdik. Santa Marta'dan akşam on sularında bindiğimiz otobüs, yağmur sularının yarattığı erozyon nedeniyle oyulan yamaçların arasından ilerleyerek sabahın ilk saatlerinde bizi Bucaramanga garına getirdi. Akşam üzeri Tunja otobüsüne bineceğimiz için çantaları emanetçiye bırakıp tıpkı Bogotá gibi bir vadiye kurulmuş olan şehrin merkezine gitmek için bir minibüste atladık. Elimizdeki kitapta turizm danışma ofisi olduğu belirtilen yer turizm polisinin ofisi çıktığı için turizm polisinden yerini öğrendiğimiz “hakiki” turizm danışma ofisine gitmek niyetiyle yaklaşık 12 blok yürüdük. Kocaman bir parkın yanındaki ofis, görevli bilinmeyen bir nedenden ötürü dışarıda olduğu için kapalıydı. Ofisin karşı köşesindeki meyve suyu satıcısına muzlu süt* yaptırıp parkta yayılarak sütlerimizi içtikten sonra, 12 bloğu paralel sokaklardan geri dönerek yörenin meşhur ananaslarını tattık.

DSCN7223.jpg
Deniz Bucaramanga'da sabah dördüncü muzlu sütünü içerken

Tunja istikametindeki otobüs, bir yandan telefonda konuşup bir yandan ters virajda sollama yapabilen bir şoför tarafından kullanıldığından yol boyunca yüksek seyreden adrenalinimiz ancak gece 10 sularında Tunja'ya vardığımızda normale döndü. Villa de Leyva'ya giden son minibüs bizim varışımızdan 15 dakika önce hareket ettiği ve taksiler 1 saatlik yola yüklü bir para istedikleri için geceyi Tunja'da geçirmeye karar verdik. Şehrin ana meydan etrafında gelişmesi ve sokaklarda gördüğümüz insanlar bir an Peru'daymışız hissi verdi. Eski şehir kısmında biraz yürüdükten sonra Leyva minibüsündeki yerimizi aldık.

villa_de_l..9_b__5_.jpg
Leyva'da çiçekler
villa_de_l.._b__22_.jpg
Bogotá'nın akşehrini de bulduk!

1572'de kurulan Villa de Leyva, adını İspanya'nın Güney Amerika'nın kuzeyindeki kolonilerinin ilk yöneticisi olan Andres Diaz Venero de Leyva'dan almış. Mimari açıdan koruma altında olan şehirin arnavut kaldırımlı dar sokakları boyunca uzanan 1-2 katlı yapıların çoğu ya hediyelik eşya dükkanı ya da küçük otel haline gelmiş. Bogotá'dan sadece birkaç saat uzaklıkta olduğu için haftasonları ve diğer tatil günlerinde dolup taşan şehir bizim orada bulunduğumuz iki gün içinde çok sakindi, biz de vaktimizi kitap okuyup meydanda feijoa, lulo ve borojo gibi Kolombiya'ya özgü meyvelerin sularını içerek geçirdik.

Şili'ye geçmeden önce hala vaktimiz olduğu için, Bogotá'da evlerinde kaldığımız Luis ve Diana'nın ailesinin Pacho'daki dağ evinde birkaç gün geçirme tekliflerini severek kabul ettik. Bogotá'nın 3 saat kuzeyindeki Pacho, bundan 10 sene öncesine kadar gerilla ile ordunun en sert çatışmalarına şahit olan bir yer iken, ülkedeki en hassas konulardan biri olan “para-militer” gruplar tarafından yakın zamanda güvenli bir bölge haline getirilmiş. Birçok Bogotá'lı da bölgeye birbirlerini ve doğayı rahatsız etmeyecek evler inşa etmiş. Luis'in annesinin ve eşinin planından inşasına her şeyiyle ilgilendiği ev doğayla o kadar iç içe ki, yapıda kullanılan kütüklerin arasından her türlü haşerat rahatlıkla eve girip çıkabiliyor.

pacho_18_04_09_b__18_.jpg
Pacho'nun tepeleri
DSCN7328.jpg
Luis'lerin evinin önü

Bir toplantıya katılması gereken Diana, arabasıyla geldiğimiz kuzeni Alex'le pazar sabahı Bogotá'ya döndüğü için üç kişi geçirdiğimiz geceyi Luis'in meraklı olduğu "bu dünyada yaşamamızın nedeni ne" gibi mevzular üzerine tartışarak geçirdik. Ertesi gün Luis'in arkadaşları Gustavo ve Ximene gelince, salona taşıdığımız pinpon masasında gece yarısına kadar klasik ve deneysel oyunlar oynadıktan sonra hepimiz bir köşede bayıldık.

DSCN7297.jpg
Luis ve Barış kapışıyor

"Sinek" adlı oyunu takdimimizdir

Pacho'da geçirdiğimiz üç gün ile birlikte bir aylık Kolombiya seferimizin sonuna gelmiştik. Daha uçağımız havalanmadan, hem doğal güzellikleri hem de sıcak insanlarıyla en sevdiğimiz yerlerden biri oluveren Kolombiya'ya bir daha ne zaman geleceğimizi düşünmeye başlamıştık bile...

  • İki kişilik muzlu süt için 4 adet muz kullanıldığını belirtmek isterim.

Barış Pala

Posted by acikbilet 14:50 Archived in Colombia Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

böcek kısmı dışında ben bu eve bayıldıımm . cok güzel bir ev

by seldatosya

uzun süredir maceralarınızı şöyle keyifli keyifli okuma fırsatım olmamıştı koşturmadan :) update oldum :P fotoğraflar muhteşem, ciudad perdida nefes kesici, denizciğim seni hiç sarhoş görmediğim için zom olma maceranı şaşkınlık ve kahkahalarla okudum, istanbul'da ilk görüşmemizde benzer bir tecrübe istiyorum. canım arkadaşım seni çokkkk özledim. ama ne kadar güzel zaman geçirdiğini gördükçe trajediye dönmüyor bu his :) ikinizi de çok öpüyor, döndüğünüzde beraber sular seller gibi ispanyolca sohbetlere dalmayı diliyorum :)

by EylemT

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login