A Travellerspoint blog

Uçak Biletleri

Flight Tickets

Bildiğim kadarıyla, şu anda dünyada üç büyük havayolu grubu bulunuyor. Her üç grup da, içerikleri birbirine benzeyen RTW (Round The World) biletleri sunuyor. RTW biletleri ikiye gruplamak mümkün: İlkinde sınırlı bir uçuş milini sabit bir ücrete satın alıyorsunuz. Sadece oneworld tarafından sunulan ve bizim de satın aldığımız diğer bilet türü ise sınırlamayı mil esasına göre değil, uçuş yapılan kıta sayısına göre yapıyor.

bilet.jpg

Bu tip kombine biletlerin en büyük avantajı, ayrı ayrı alınacak biletlere göre çok daha ucuz olmaları. Dezavantajı yola çıkmadan izlenecek rota konusunda detaylı bir çalışma yapmayı gerektirmeleri. Zira bir kere bileti aldıktan sonra, uçuş tarihlerini ücretsiz değiştirmek mümkün olsa da, rotadaki her değişiklik başlangıçtaki maliyet avantajını hızla eritecek şekilde size geri dönebiliyor. Gelelim bizim biletin (oneworld Explorer) rotayı oluştururken göz önünde bulundurulması gereken kurallarına:

 • Fiyat uçacağınız kıta sayısına göre belirlenir. En az 3, en fazla 6 kıta seçebilirsiniz
 • Toplam 16 uçuş yapılabilir. Aktarmalı uçuşlarda her aktarma bir uçuş sayılır. (Bu yüzden mümkün olduğunca direkt uçuş seçmekte fayda var.)
 • İlk uçuşun çıkış noktası ile son uçuşun varış noktası aynı olmalıdır.
 • İlk çıkış ile son varış arası en fazla 12 ay olabilir.
 • Kod paylaşımlı uçuşlar bu bilet kapsamında kullanılamaz. (Bu nedenle Fransız Polinezyası, Fiji gibi bir çok Pasifik adasına bu bilet kapsamında gidilemiyor.)
 • Kıtalar arası gidiş-geliş yapılamaz. Kıta içinde yön sınırlamazı olmadan uçulabilir.
 • Bir kıta içinde en fazla 4 uçuş yapılabilir. Bu kurala tek istisna 6 uçuş yapılabilen Kuzey Amerika’dır.
 • Karadan yol alıp, son indiğiniz şehirden başka bir şehirden yola devam etmek isterseniz, aradaki mesafeyi uçmuşsunuz sayılırsınız ve 16 uçuştan birini yakmış olursunuz. Ödeyeceğiniz $125 ceza da cabası.

Yola çıkış tarihi olarak 17 Kasım’ı belirledikten sonra, Temmuz ortasında yolculuk için yapılacaklar listesindeki en büyük kalemlerden biri olan bilet konusunda çalışmaya başladım. İlk önce oneworld grubunun en büyük havayollarında biri olan British Airways’in (BA) İstanbul ofisini aradım. O zamanki planımız, ilk olarak Mexico City’ye uçmak, oradan karayolu ile Guatemala’ya geçirek 1-2 ay İspanyolca dersi alıp, Orta Amerika ülkeleri, Meksika ve Karayip Adaları'nı dolaştıktan sonra yine Mexico City üzerinden Güney Amerika’ya geçmekti. Güney Amerika’yı tamamladıktan sonra da Miami’ye uçacak ve kuzey turuna başlayacaktık. Anladım ki BA İstanbul ofisi bu tip biletler konusunda pek tecrübeli değil. Zira yukarıdaki rotamızla ilgili olarak rezervasyonu yaptılar, ancak iş fiyatlandırmaya geldiğinde (aslında biletin fiyatı sabit fakat alan vergileri için fiyatlandırma yapmaları gerekiyor) önce kuzeye (Meksika), sonra güneye ve sonra tekrar kuzeye (ABD) gitmenin mümkün olmadığını söylediler.

Bunun üzerine direkt olarak Guatemala’ya gidelim, oradan kendi imkanlarımızla Caracas’a (Venezuela) geçer, Lima, Buenos Aires, Sao Paulo, Santiago turu ile Mexico City’ye çıkarız dedik. Fakat bu sefer de 1 kıta içinde en fazla 4 uçuş yapılabileceği kuralını çiğnemiş olduk. “O zaman ilk durak Bogota (Kolombiya) olsun, Bogota’dan bir şekilde Guatemala’ya geçer, geziye Guatemala’dan başlama emelimize de ulaşmış oluruz,” diye düşündük, ama fark ettik ki Bogota-Guatemala arası uçmak çok pahalı, karadan gitmek istediğinde de Panama’dan geçmek, oradan geçmek için de vize almak lazım. En sonunda Guatemala sevdamızı bir yana koyup, Güney Amerika’ya Buenos Aires’ten başlama konusunda karar kıldık. 18 Ağustos’ta gönderdiğimiz güzergah BA tarafından da uygun bulundu.

Artık güzergah hemen hemen netleştiği için BA’in kişi başı €100 olan hizmet ücretini düşürmesini talep ettim. Az para değil, iki kişi €200 yapıyor. BA bu ricamı kibarca reddedince, bir diğer oneworld üyesi Iberia ile temasa geçtim. Iberia’nın sadece Atatürk Havaalanı’nda bir ofisi var ve sanırım 2 ya da 3 kişi çalışıyor. Ne zaman arasınız, sizi beklemeye alıyorlar. Sanırım check-in yapan, bilet kesen ve telefona bakanlar aynı kişiler çünkü bir kere aradığımda “Birazdan uçak kalkacak, şu anda çok yoğunum, biraz sonra arar mısınız?” dediler. Ben bu arada kişi başı hizmet bedellerinin €45 olduğunu öğrenmiştim. Yani BA’e göre €110 daha ucuza bilet imkanı doğmuştu. Bu yüzden rica ettikleri gibi uçağın kalmasını bekleyip, daha sonra tekrar aradım. Bütün uçuş planını uçuş tarihi, havayolu ve uçuş koduna varana kadar detaylı bir şekilde hazırlamış ve fiyatlama yapmaları için göndermiş olmama rağmen, Iberia’dan bana dönüş olmadı.

O sırada oneworld’ün diğer bir üyesi American Airlines’ın (AA) temsilcisi TalAviation’ın Türkiye ofisi aradım. Acente sorumlusu Mirey Goldag, AA’ın hizmet ücreti uygulamadığını söylediğinde yüzümde gülücükler belirdi. Güzergahı çok hızlı bir şekilde fiyatlandırdılar ve gördüm ki BA’in €1,000 dediği alan vergileri için AA sadece 450 YTL istiyor. Biz 5 kıtalık bir plan yaptığımız için biletin vergiler ve hizmet ücreti hariç kişi başı fiyatı €2,899’a geliyordu. BA bu fiyatın üzerine €1,000 alan vergisi, €100 da hizmet ücreti koyunca, kişi başı yaklaşık €4,000 talep etmişti. AA ise bilet fiyatının üzerine 450 YTL’lik alan vergisi dışında hiçbir bedel talep etmediğinden biletin maliyeti €3,250’a denk geldi. 9 Eylül günü öğle arasında Fındıklı’ya gidip biletleri aldım. Sadece hizmet ücretinde tasarruf yapacağımızı sanırken, alan vergilerindeki farkla birlikte biletleri BA’e göre kişi başı €750 daha ucuza almış olduk.

Merak edenler için (biz merak ettik ve baktık J ); bu 16 bileti www.expedia.com üzerinden almak isteseydik kişi başı $14,700 ödememiz gerekecekti. Yani bizim aldığımız RTW biletinin 3.2 katı...

 • ****

Currently there are three global airline alliances those offer RTW (round the world) tickets. RTW tickets can be classified into two: In the first one, you purchase a mileage limit and in the second one which is only offered by oneworld, the price is based on the number of continents you want to travel.

RTW tickets have their pros and cons: You enjoy major savings compared to regular tickets at the expense of days and nights spent to make your plans comply with condition of such a ticket. Although it is possible to change your itenary anytime during the journey, you'd like to stick with the initial plan since every chance would wash away the precious savings. Here come the rules we had to cope with:

 • Price of the ticket depends on the number of continents (min 3, max 6) you'll travel.
 • You can make a total of 16 flights. Each sector counts a flight so it's better to make direct flights as much as possible.
 • Departure point of the first ticket and destination of the last ticket has to be same.
 • All tickets must be used within 12 months following the first flight.
 • Code sharing flights (those shared with non oneworld members) do not qualify. (For this reason it is not possible to go to Pacific Islands such as Fiji, French Polynesia etc.)
 • Max number of flights within a continent is limited to 4 with the exception of North America where two additional flights are allowed.
 • If you want to go overland between two cities and continue your flight from there (ex: you fly to Buenos Aires, bus to Sao Paolo and fly to Lima from there), your overland trip will count as a flight and you'll have to pay a fine of $125.

The price of the ticket is fixed but the total cost can change significantly from one operator to another. In the beginning, we have worked with British Airways. On top of base price for 5 continents (€2,899), BA wanted to charge €100 service fee and €1,000 airport taxes. Than we had asked a quotation from American Airlines and the result was much better. AA didn't ask for service fee and charged only €350 for airport taxes. So the total cost of a ticket per person came out to be €3,250 with AA (€750 less than what BA had asked).

Just to overcome our curiosity we checked from expedia.com how much we would have paid if we would have purchase the same tickets individually. Total of 16 tickets cost $14,700 more than 3 times what we had paid…

Barış Pala

Posted by acikbilet 14:22 Archived in Turkey Tagged tips_and_tricks

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login