A Travellerspoint blog

Chiapas'tan Yucatan'a

Oaxaca, San Cristobal de las Casas, Palenque, Merida ve Valladolid

sunny 30 °C
View Seyahat & Mexico & Central America on acikbilet's travel map.

Meksika'daki ulaşım sistemini tekeline almış ADO'nun otobüsü Oaxaca'ya vardığında, hava yeni yeni aydınlanıyordu. Kendimizi sabahın bu saatinde kepenkleri indirilmiş sokaklarda kalacak yer ararken bulduk, ama neyse ki fazla dolaşmak zorunda kalmadık. Dinlendikten sonra tekrar dışarı çıktığımızda, Mexico City'den daha otantik bir şehirle karşılaştık. Koşuşturan metropolitan kalabalığı, yerini her köşeyi kapmış seyyar satıcılara ve şehrin kalbi olan meydan, yani zocalo'da boyları kadar balonlarıyla oynayan çocuklara, banklarda oturup sohbet ederken bir yandan dondurma, patates ya da muz kızartması, közlenmiş ya da haşlanıp üstüne misket limonu suyu ve mayonez sürülüp acı biber ekilmiş mısır yiyen sakinlere bırakmıştı. Zocalo'nun bir köşesi, bir-iki gün sonra gerçekleştirilecek ara seçimler için oy toplamaya çalışan parti temsilcilerinin astığı kanlı sahnelerle dolu afişlerle ve bu tabloyu yalnızca kendinin değiştirebileceğini ileri süren adayların sözleriyle kaplıydı. Diğer köşedeyse, üst-baş ve korsan DVD satıcıları yan yana dizilmişti. DVD satıcılarının yanına gittiğimizde, tezgahlardaki minik televizyonlarda çeşitli protesto gösterilerinin amatör video kayıtlarının gösterilmekte olduğunu fark ettik. Kimi zaman polisin protestocuları nasıl şiddet kullanarak bastırdığı gözler önüne seriliyordu, kimi zamansa eylemcilerle yapılmış röportajlara yer veriliyordu.

oaxaca_katedral.jpg
Oaxaca'da Santa Domingo Kilisesi

Başkenti olduğu eyaletle aynı ismi taşıyan Oaxaca, politik açıdan aktif bir yer. Son olarak, 2006 yılının Mayıs ayında ücretlerinin artırılmasını talep eden öğretmenlerin başlattığı grev, sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle eyalet valisinin istifasını istemeleri ve şehirdeki – yerel televizyon dahil – bazı binaları işgal etmeleriyle tırmanırken, daha önce Mexico City yazısında sözünü ettiğimiz PRI tarafından desteklendiği öne sürülen paramiliter güçlerin grevcilere saldırması üzerine federal hükümetin duruma müdahele etmesiyle dünya basınının gündemine gelmişti. Merkezden gönderilen asker ve polislerin iki ay boyunca uyguladıkları baskı ve şiddet sonucu Aralık ayında onlarca kişinin ölmesi ve grevin bu şekilde kırılması, burada yaşayan herkesin zihninde canlılığını koruyor olmalı.

Zocalo'dan çıkar çıkmaz ulaştığımız sabit pazarda şehrin özel lezzetlerinden olan çekirge kızartması satan kadınların denememiz için ısrarla uzattıkları kaşıkları “gracias”larla çevirip yanan mangallardan dumanaltı olmuş loş bir koridorun iki yanını kaplayan büfelerden birinde avokadolu salata ve tortilla eşliğinde biftek, sucuk ve közlenmiş soğan, biber yedik. Biberi ilk tadan Deniz'in ağzındaki yanma neredeyse 10 dakika boyunca devam edince, ben de merak edip bir tane ağzıma attım. Tahammül sınırlarımızın çok ötesindeki acı gözlerimi yaşartıp dört bir yanımdan ter fışkırmasına neden oldu. Yan masadaki komşuların biberleri çerez gibi yediklerini belirtmeden geçemeyeceğim.

oaxaca_da_sabit_pazar.jpg
Oaxaca'nın sabit pazarı

Bölgenin lezzet başkenti olma sıfatına da sahip olan Oaxaca sokaklarında dolaşırken, seyyar arabalardaki tezgahlarda yapılan peynirli, soğanlı, ananaslı hamburgerlerden, mısır çeşitlerinden, sarmısak dişleriyle kavrulmuş fıstıklardan, taze meyve sularından ve şehrin meşhur çikolatalı sütlerinden bol bol tatma fırsatı bulduk ve bu şehri terk etmek çok zor gelse de, yakınlardaki antik Maya şehri Monte Alban'ı ziyaret ettikten tekrar yola çıkıp ülkenin güney sınırındaki Chiapas eyaletinin San Cristobal de las Casas şehrine geçtik.

oaxaca_da_.._c_lar_.jpg
Oaxaca'da sokak satıcıları

İsmini, fethin ilk yıllarında yerli haklarını savunan Chiapas psikopozu Bartolome de las Casas'tan alan şehir, ülkenin en güzel kolonyal kenti olarak lanse edilse de, Oaxaca'da süregelen kendi halinde hayattan sonra, zorlama turistikliğiyle içimizde oluşan boşluğu doldurmaya yetmedi. İsmiyle politik çağrışımları birlikte getiren San Cristobal de las Casas, 1994 yılında, yaptığı yolsuzluklar artık ayyuka çıkan Meksika hükümetine ve orduya karşı isyan bayrağını çeken ve adını artık bir efsane haline gelen Emiliano Zapata'dan alan Zapatistaların (EZLN – Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu) kalesi olan Chiapas şehirlerinden biri olarak biliniyor.

san_cristo..n_detay.jpg
San Cristobal de las Casas'ın ana meydanındaki katedralden detay

Las Casas'tan bindiğimiz otobüs kıvrım kıvrım yollardan geçtikten sonra, yaklaşık 5 km mesafedeki antik kısmı olmasa yeryüzünde kalınacak son şehir olacağını düşündüğümüz Palenque'ye ulaştı. Çarpık yapılaşmasıyla sevimsizleşen şehir, gündüz güneşin pişirdiği asfalttan yayılan sıcaklığı insanın teninde yapış yapış hissettiği bir yerdi. Antik Maya kısmını sıcak nedeniyle hızlı hızlı gezerek tekrar yola çıktık.

palenque.jpg
Palenque

Merida, Yucatan yarımadasındaki üç eyaletten yarımadayla aynı ismi taşıyan eyaletin başkenti. Yağışlı mevsim olmasına rağmen dayanılmaz derecede sıcak olan Merida'da misafir olduğumuz genç arkadaş Mario'nun evinde yatak umarken bulduğumuz hamaklarda yatmak zorunda kaldığımız ve bu şekilde uyumakta da pek başarılı olmadığımız için, şehirle ilgili planlarımızı kısa keserek Valladolid'e geçmeye karar verdik. Şehirden ayrılmadan önce gittiğimiz birahaneden ansızın bastıran yağmur nedeniyle çıkamadık, çıkınca da taksi bulamadık ve böylece seyahatimizde ilk defa otobüs kaçırmış olduk.

chitchen_i..n_detay.jpg
Chichen Itza'dan detay

Merida ve Cancun arasındaki Valladolid'e gidiş nedenimiz, Meksika'daki en ünlü Maya kentlerinden olan Chichen Itza'yı görmekti ve ziyaretimizin ardından, Küba'ya uçmak üzere Cancun'a geçip bu şehirde hiç vakit harcamadan havaalanının yolunu tuttuk.

Barış Pala

Posted by acikbilet 17:08 Archived in Mexico Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login