A Travellerspoint blog

Muz Cumhuriyeti'nde bir gün

Honduras

rain 29 °C
View Seyahat & Mexico & Central America on acikbilet's travel map.

Honduras'ta darbe olduğu haberini, Miami'den Mexico City'ye giderken almıştık. Askerler Manuel Zelaya'nın konutunu sabah karşı basıp başkanı bir askeri üsse götürmüştü. El Salvador'a gelene kadar Kosta Rika'ya gönderilen devrik başkan bir-iki kere ülkeye girmeye çalışsa da, yeni yönetimce geri çevrilmişti. El Salvador ve Nikaragua sınırları arasında yer alan Choluteca'da bir gece kalıp kısa süre de olsa Honduras'ı görmek istedik.

Zelaya'nın o sıralarda içeri girme teşebbüslerinde bulunduğu Nikaragua sınırından da, başkentten de uzak olan coğrafi konumu nedeniyle olsa gerek, burası darbenin etkisinde bir şehre benzemiyordu. Choluteca gündelik işlerle meşguldü; işportacı tezgahlarının kapladığı sokaklarda insanlar alışveriş yapıyor, berberler saç kesiyor, dolmuş muavinleri yolcu toplamaya gayretiyle koşturuyordu. Şehrin meydanına yürüdüğümüzde, küçük bir grubun devrik başkan “Mel”in görevine iade edilmesi için gösteri yaptığını gördük. Zelaya'nın toprak sahibi varlıklı babasından devraldığı “Mel” takma adı herkesçe kabul görmüş olsa gerek, gazetelerde dahi bu adla anılıyordu. Ertesi gün aldığımız El Heraldo gazetesinde, gençlerin Kasım ayında yapılacak seçimlere katılımının sağlanmasıyla ilgili bir haber manşet yapılmışken, içeride bir sayfa yeni atanan başkan Micheletti'nin ABD büyükelçisi Hugo Llorens'in “Mel”in anayasada değişiklik yapmak istediğinden haberdar olduğuna dair iddiasına ayrılmıştı.

el_heraldo.jpg
El Heraldo'dan bir sayfa

Llorens'le Zelaya'nın fotoğrafını görünce, daha önceleri Radikal'deki bir haberde Zelaya'nın “kovboy şapkası”ndan söz edildiğini hatırladık. Şapkadan bu şekilde söz edilince, Honduras'ın kırsalında yaşan insanların gündelik kıyafetinin bir parçası olduğu gözden kaçıyor ve imge bambaşka anlamları da beraberinde getiriyor.

Her ne kadar Guatemala kadar yeşillik olmasa da, Honduras'ta da tropik iklim var. Bu zamanlar yağmur sezonu olduğundan, öğleden sonra başlayan sağanak yağış bütün sokakların dereye dönmesine ve elektriğin kesilmesine neden oldu. Hava kararınca sandalyemizi avluya karşı çekip şimşeklerin etrafı aydınlatmasını izledik.

pasifik_ot..oluteca.jpg
Yağmur ertesi otelin avlusunda güneşte kurutulan çamaşırlar

Ertesi sabah bindiğimiz Nikaragua sınırına giden dolmuş tarafsız bölgeye yaklaştığında neye uğradığımız şaşırdık. Yürümek zorunda olduğumuz sözüm ona dört kilometrelik yol boyunca bizi taşımak isteyen bisiklet sürücüleri daha dolmuş durmadan çantalarımızı kapıp derme çatma kasalarına yüklemeye başladılar. Hışımla çantalarımızı geri alıp yürümeye çalıştık. Bisikletçi barikatını yarıp daha 3-5 metre ilerlemiştik ki, bu sefer dövizciler etrafımızı sardı. Yarı İspanyolca, yarı Türkçe nidalarla dövizcileri de yanımızdan uzaklaştırdık ve o güne kadarki en curcunalı sınır kapısını geçerek Nikaragua'ya ulaştık.

Posted by acikbilet 08:29 Archived in Honduras Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login