A Travellerspoint blog

Patlıcanımla Oynama!

BT Brinjal

sunny 25 °C
View Seyahat on acikbilet's travel map.

john_ve_sw.._kap_s_.jpg

Hindistan'da geçirdiğimiz süre 3 aya yaklaşıyor. Bir ülkede bu kadar uzun süre kalınca – İngilizce yayın yapan gazete ve televizyon kanallarının yardımıyla – ülkenin gündemini takip etmeye başladık. Yakın geçmişte büyük kıtlıklar yaşayan ve yetmişli yıllardaki yeşil devrim (1) ile tarımsal üretimdeki verimliliği artırarak nüfusunu besleyebilir hale gelen ülkede gıda fiyatları ve tarım politikaları ile ilgili haberler hemen hemen her gün medyada yer buluyor.

Bundan yaklaşık iki ay önce çevre bakanı genetiği değiştirilmiş patlıcanın yaygın olarak üretilmesine izin verildiğini açıkladığında, konuya duyarlı kesimlerin devam eden protestoları iyice yükseldi ve bakan konu iyice inceleninceye kadar BT tipi patlıcanın ekimiyle kararın askıya alındığını duyurdu. (Genetik yapısına eklenen Bacillus Thuringiensis bakterisi nedeniyle tartışmaya konu olan patlıcana “BT Patlıcan” deniyor.) Takip edebildiğim kadarıyla genetiği değiştirilmiş organizmaların yetiştirilmesine karşı olan kesim, BT tipi patlıcan tohumunu üretip satacak olan ve %26'sı bu konuda dünyanın en büyük şirketi Monsanto'ya ait olan şirketin haksız kazanç elde edeceğini, deneme üretimleri yapılmış olsa da yeni organizmanın insan ve çevre sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerinin bilinmediğini, genetiği değiştirilmiş tahılların yaygın olarak üretilmesini takiben, ilk olarak genetiği değiştirilmiş bir sebzenin üretimine başlanmasıyla yöresel, doğal türlerin kayboluşunun hızlanacağını savunuyor. Gazetelerde görüşleri sayfa sayfa yayımlandığı için üretici şirketin lobicileri oldukları hissi uyandıran GDO savunucularıysa hali hazırda yaygın olarak kullanılan tohumun da hibrid bir tohum olduğunu, bitkinin gelişme evresinde hem kök hem de meyveyi korumak üzere yüksek miktarda kimyasal ilaç kullanıldığını, BT tipi patlıcanın meyvesininse genetik olarak böceklere karşı dayanıklılığı olduğu için sadece gövdesinin ilaçlanmasının yeterli olacağını, tohumun mevcut tohuma karşı daha pahalı olmasına rağmen üretim masrafının ve verimin daha yüksek olacağını dile getiriyorlar.

hasat_bekl..agi_ler.jpg
Hasat bekleyen "ragi"ler...

Organik bir çiftlik kurmak üzere Amerika'dan Hindistan'a giderken yol üstündeki ülkeleri gezen ve Türkiye'ye geldiklerinde İstanbul'da konuğumuz olan John ve Swetha'nın Bangalore'daki çiftliklerine tanışmamızdan yaklaşık bir yıl sonra gittik. Çapa sallayıp toprakla haşır neşir olduğumuz 10 gün boyunca konvansiyonel ve organik tarım ile ilgili artan merakım, patlıcan tartışmaları ile daha da pekişti. Toprağın ve yeraltı sularının kirlenmesine yol açan konvansiyonel tarım daha ne kadar sürdürülebilir? Mikro çeşitlilik prensibine dayanan organik tarım büyük ölçekte yapılabilir, yeterli üretim sağlanabilir mi? Herkesin içine sinecek genetik modifikasyonlar mümkün değil midir? Tüketim alışkanlıkları değiştirilmeden, üretim modelleri değişebilir mi? Epey bir araştırma yapmadan yukarıdaki sorulara yanıt bulup bir fikir oluşturamayacağım. Daha sonra bu konuya tekrar dönmek istiyorum.

Barış Pala

(1) Adı yeşil devrim olsa da bu devrim çevreye duyarlılık anlamında yeşil değil. İnşa edilen barajlar ve kanallar aracılığıyla sulanan topraklarda, verimliliği artırılmış tohumların, kimyevi gübre ve kimyasal ilaçlar eşliğinde yetiştirilmesi diye özetlenebilecek ve Amerikalı tarım uzmanı Norman Ernest Borlaug önderliğinde gelişen bu hareket, Hindistan'da milyonlarca insanın ölmesine yol açan açlık sorununa çare olmuş. Ancak bununla birlikte uzun vadede ülkenin gelir dağılımındaki bozukluğu pekiştirmiş ve giderek daha fazla kullanılan kimyevi ilaçlar, gübreler ve yoğun sulama nedeniyle toprağı fakirleştirip çevreye zararlı sonuçlar doğmasına yol açmış.

Posted by acikbilet 02:19 Archived in India Tagged food

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login