A Travellerspoint blog

Buenos Aires Barrios - 1

Recoleta

sunny 30 °C
View Seyahat & Argentina on acikbilet's travel map.

Buenos Aires, hem Arjantin'in başkentinin hem de ülkeyi oluşturan 23 eyaletten birinin ismi. Banliyöleriyle birlikte 13 milyon nüfusu barındıran şehir 48 mahalleden (İsp.: barrio) oluşuyor.

Şehrin kuzeyinde yer alan Barrio de la Recoleta 1871 yılındaki sarı humma salgınına kadar yerleşimin yaygın olduğu bir alan değilmiş. Salgın sırasında şehrin zenginleri o zamanlar Buenos Aires'in merkezi olan güneydeki San Telmo ve Barracas mahallerindeki -daha sonra fakirler ve göçmenlerce kullanılacak - evlerini bırakıp, daha güvenli gördükleri kuzey mahallelere yerleşmeye karar verdiklerinde, bugün şehrin en varlıklı bölgerinden biri olan Recoleta'nın temelleri atılmış. İsmini 18. yüzyılın ilk yarısında buraya bir kilise inşa eden ve “Padres Recoletos” olarak bilinen Fransız Fransiskenlerden alan Recoleta, komşu mahallaler Palermo ve Retiro ile birlikte şehrin Barrio Norte (kuzey mahalleleri) diye bilinen bölgesini oluşturuyor.

2buenos_air.._rl____.jpg

M.T. de Alvear, Montevideo ve Avenida Quintana caddelerini takip ederek Recolata'nın merkezi olan Plaza Juan XXIII'a yürürken, şehrin varlıklı kısmına geldiğinizi fark ediyorsunuz. Bu civardaki vitrinler daha albenili, insanlar hatta köpekler bile daha bakımlı. Meydanın Av. Quantina tarafındaki cafe'leri geçer geçmez 1878 yılında dikilmiş ve bugün genişliği 50 metreye ulaşmış olan kauçuk ağacı karşınıza çıkıyor. Bu devasa ağacın tam karşısındaki, üstünde Latince “Requiescant In Pace” (Tr: Huzur İçinde Yatsınlar) yazılı kapıdan geçerek mezarlığa adımınızı atıyorsunuz.

4buenos_air.._rl____.jpg

Fransız Prospero Catelin tarafından tasarlanan ve 1822 yılında açılan mezarlık, zaman içinde varlıklı ailelerin gösteriş yarışına girdikleri, alışageldiğimiz mezarlar yerine üzerleri heykellerle, iç kısımları resimlerle süslü kiliseciklerin sıralandığı bir yere dönüşmüş. Buradan yeni yer almanız mümkün değil. Sadece büyük büyükbabanız bir yer almışsa ve bir aile mezarlığı yaptırmışsa burada huzur içinde yatabilirsiniz.

39buenos_air.._rl____.jpg

1buenos_air.._rl____.jpg

Recoleta'da mezarlığı dolaştıktan sonra, Plaza Intendente Alvear'daki parkta biraz soluklanıp Arjantin'in en büyük kütüphanesi Biblioteca Nacional'e (Milli Kütüphane) gidebilirsiniz. Yapımına 1960'larda başlanan, ama 1992'de açılabilen ve ham sanat (Art Brut) akımının Buenos Aires mimarisindeki en önemli temsilcisi olan yapı, şu an San Telmo'da müzik araştırmaları merkezi olarak hizmet veren ilk binanın yerini almış. Arjantin edebiyatı denince ilk adı anılan Jorge Luis Borges de kütüphane yöneticisiyken San Telmo'daki binaya gidip gelmiş.

04buenos_air.._rl____.jpg

Kütüphaneye geldiğinizde, girişteki danışmada kayıt formu doldurarak içeri girebiliyor ve istediğiniz kitabı alıp binadan çıkarmamak kaydıyla okuyabiliyorsunuz. Devasa okuma salonu ve pencerelerden görünen engin şehir manzarası insanda hiç dışarı çıkmama isteği uyandırıyor.

Recoleta'ya gelmişken görmeden geçmemeniz gereken bir yer de, Museo Nacional de Bellas Artes (Güzel Sanatlar Müzesi). İki katında Arjantin'in en geniş koleksiyonunu barındıran müzeye giriş ücretsiz ve Avrupalı ya da Arjantinli ressam ve heykeltraşların hem ortaçağ hem de modern dönem eserlerinden örnekler görmek mümkün. Biz gittiğimizde, Meksika, Venezuela, Brezilya gibi ülkelerden sanatçıların eserlerinin sergilendiği Latin Amerika resmi ile ilgili bir sergiyi de gezme imkanı bulduk, geçici sergileri de takip etmekte fayda var.

Müzeden çıkıp sola doğru yürüdüğünüzde solunuzda hukuk fakültesini göreceksiniz. Ön yüzündeki kolonları ile eski Roma dönemine ait bir yapı hissi uyandıran bu bina ile ulusal televizyon kanalı Canal 7 stüdyoları arasında yer alan Plaza Naciones Unidas'taki 18 ton paslanmaz çelik kullanılarak yapılan devasa çiçek (Floralis Generica), Arjantin doğumlu Eduardo Catalano'nun eseri. Bu bölgenin ve Buenos Aires'in en yeni simgelerinden biri haline gelen çiçek, gün ışığı ile birlikte yapraklarını açıyor, havanın kararması ile birlikte ise kapanıyor.

4ba_19_11_0.._rl____.jpg

Barış Pala

Posted by acikbilet 14:53 Archived in Argentina Tagged backpacking

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

ben bu metal cicegi cok sevdim aksam içine bir sey kacıyor mu acaba ? Bir de arada enteresan arjantinli insan resimleri de koysanıza, değişik tipler olduguna eminim ( yoksa yanılıyormuyum)
sevgiler

by patakurt

kütüphane binası çok etkileyici. içi de güzel olmalı. haneye yazıldı, yolum düşerse göreceğim mutlaka...
kelebekler:))

by alkim

Sevgili Barış ve Deniz,

Dünya turuna çıktığınızı dün annenlere ziyaretimde öğrendim. Almış olduğunuz bu güzel kararla ilgili ikinizi de tebrik ediyorum. Süper bir iş yapmışsınız. Sizi webdeki yazılarınızdan takip ediyor olacağım. İkinizi de gözlerinizden öpüyor, iyi tatiller diliyorum.

Sevgiler,

Atilla Gürsan,still in İstanbul

by atilla

Siz nerelerdesiz.Uruguay a gidiyoruz dediniz ama aber alamadık.Peşinizden gelirim diye mi yazmadınız .Gelmiycez söz.

by Seldatosy

Peki bu çiçek manuel olarak mı açılıp kapanıyor? Yoksa güneş ışınlarıyle alakalı bir akıllı sistem mi?

by EylemT

Eylemcim, cicek elektronik bir sistemle acilip kapaniyormus. Gunesin kacta dogacagi ve havanin ne zaman kararacagi bilgisi veriliyormus. Dogrusu hicbir islevi olmayan bir "sey" olmasi sasirtti beni, belki bir canak antendir diye dusunmustum, ama degilmis. Obelisk gibi anlamsiz bir simge : )
Alkimcim, bu yeni kutuphane binasinin icinde de fotograf cekmistim, onlari gonderirim sana bir ara. Bir de eski kutuphanenin fotograflari var, onlar da mesleki acidan ilgini cekebilir.

by Deniz Koc

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login